Matter and Strigel two-for-two in 2012 WORS Series

Matter and Strigel two-for-two in 2012 WORS Series

May 21, 2012
Matter and Strigel two-for-two in 2012 WORS Series
Former Champion Lalonde breaks out the big gear for return to WORS racing.

By Claire Cannon

The second race of the Subaru-sponsored Wisconsin Off Road Series started fast on a parched, sandy course and sprinted to the line in a bracing downpour. Brian Matter (Gear Grinder / Trek) and Abby Strigel (Honey Stinger/ Bontrager ) rode through it all to take the win in their respective BelGiosioso Elite Series races.  In total, 577 competitors raced on Sunday in ability categories ranging from First Timer to Pro, including 126 Juniors under the age of 17.


"It was very hard today, but I always love coming up to Rhinelander," said Matter. "It's one of the best and most physically demanding courses in the WORS series."

Even before the race began, the BelGioioso Elite men's start line welcomed back former WORS Elite Champion Jesse Lalonde. Lalonde (Lalonde Brothers Racing / T6), racing for the first time in two years, chose a rigged single speed, the same bike setup he rode to an undefeated season in 2009.

"It's a little tricky with the gearing here, with the wide-open stuff and the start," said Lalonde. "It can get pretty fast, so I kind of have to gear towards that."

Lalonde went with a 36:16.

"It's a gear I usually reserve for something like this, with a longer lead-out," explained Lalonde.  "I can actually get on top of it better now than I used to in the singletrack. But rarely would I run something that big in the WORS Series."

The rest of the field also brought their big gears for Rhinelander's long, gravel lead out. The pace was high from “Go!”, spurred on by Mike Phillips (Adventure 212 / Specialized) at the front.  Soon after entering the singletrack, the lead group was reduced to Phillips, Matter, Nathan Guerra (Wheel and Sprocket / Vision), Lalonde and relative newcomer Joe Maloney (KS Energy Services / Team Wisconsin).  By the middle of the second lap, only Guerra, Matter and Lalonde remained and a sudden, cold downpour had wet the course and passed.

In the fourth and final lap, the rain returned and Matter turned on the gas to ride away from Guerra and Lalonde.

"The last lap, I just kept going harder, and harder, and harder until I got a gap," said Matter. "The gap opened slowly, but then that was it."

Matter rolled in alone at 2:07:27, followed by Guerra (2:07:43) and Lalonde (2:07:57).  Tyler Guathier (2:11:11) and Justin Piontek (2:11:20) rounded out the podium steps. 



In the women's race, Robin Williams (Mercy-Specialized) challenged defending Champion Abby Strigel at the start.

"She's really fast, and a great climber,” said Strigel. “She attacked on the first really big hill on the lead out and just dropped me. I chased after her and caught her in the singletrack. Then I just did anything I could to get rid of her. But there are quite a few climbs and she was hanging on. I know she likes the hot weather, too. So I was just thinking 'she's loving this!', while I was waiting for the skies to open."

By the end of her first lap, Strigel was alone and still hoping for rain to cool the parched, dusty afternoon.  She got her wish midway through her second lap.
 
"Once it rained, that was just awesome," said Strigel.  The rain may have helped Strigel  to maintain her lead over Williams, who was careful in the rapidly changing conditions.  Strigel finished three laps of the course in 1:50:16, nearly five minutes ahead of second place (1:55:15).  Chasing from behind were teammates Lisa Krayer (1:57:37), and Sarah Agena-Wright (1:58:01; Adventure 212 / Specialized) with Lori Sable (1:58:19).



In the first two races of the Series, Matter and Strigel have seemed unbeatable.  For the women, Strigel just might be untouchable. However, the next few races could shake things up for the men.  Defending Champion Tristan Schouten has not yet raced.  Mike Phillips and Nathan Guerra have challenged but left hungry for results. Perhaps the biggest question mark is the Lalonde Brothers.  With Mark Lalonde’s third place finish at Iola and Jesse Lalonde’s third place at the Crystal Lake Classic, WORS Series fans wonder whether the singlespeed duo will return in force to WORS Racing this season. 


 

Elite (Pro & Cat 1) Females

 Overall    Age Group    Bib #  Name                    City, State              Age      Time      Time Back  Team
    1        1 F  4-99    501   Abby Strigel           Madison  WI                29   1:50:16.2      0:00.0  Honey Stringer/Bontager/Pat's 
    2        1 F 30-39    581   Robin Williams         Iowa City  IA              33   1:55:15.3      4:59.1  Mercy-Specialized             
    3        2 F  4-99    503   Lisa Krayer            North Freedom  WI          37   1:57:37.6      7:21.4  Adventure 212/Specialized     
    4        2 F 30-39    505   Sarah Agena-Wright     Stevens Point  WI          34   1:58:01.6      7:45.4  Adventure 212/Specialized     
    5        1 F 40-99    511   Lori Sable             Thiensville  WI            46   1:58:19.6      8:03.3                                                              
    6        1 F  4-29    580   Cooper Dendel          Marquette  MI              21   1:58:19.8      8:03.5  Culvers                       
    7        2 F  4-29    506   Rachel Horstman        Madison  WI                25   2:01:12.9     10:56.7  Team WI / KS Energy           
    8        3 F 30-39    514   Denise Coppock         Green Bay  WI              38   2:01:13.5     10:57.2  Titletown Flyers              
    9        4 F 30-39    508   Michelle Peariso       Amherst  WI                36   2:04:55.5     14:39.2  Adventure 212/Specialized     
   10        5 F 30-39    509   April Dombrowski       Oshkosh  WI                39   2:19:00.2     28:44.0  Team Pedal Moraine            
   NR          F 30-39    510   Jennifer Whitedog      La Crosse  WI              33               BikesLTD/ScenicConcepts       



 

Elite (Pro & Cat 1) Males

 Overall    Age Group    Bib #  Name                    City, State              Age      Time      Time Back  Team
    1        1 M  4-99      2   Brian Matter           Sheboygan  WI              34   2:07:27.1      0:00.0  Gear Grinder/Trek             
    2        2 M  4-99      3   Nathan Guerra          Oconomowoc  WI             31   2:07:43.9      0:16.8  Vision/Wheel & Sprocket       
    3        3 M  4-99    226   Jesse Lalonde          Madison  WI                33   2:07:57.9      0:30.8  LaLonde Bros / T6             
    4        4 M  4-99      7   Tyler Gauthier         Ishpeming  MI              29   2:11:11.9      3:44.8  Culvers Racing p/b Meyer Famil
    5        5 M  4-99     31   Justin Piontek         Wabeno  WI                 24   2:11:20.7      3:53.5  The Bike Hub/Specialized      
    6        6 M  4-99      8   Kevin McConnell        Iowa City  IA              31   2:12:37.3      5:10.2  Mercy-Specialized             
    7        1 M  4-23     38   Joseph Maloney         Madison  WI                22   2:13:09.6      5:42.4  KS Energy Services/Team Wiscon
    8        7 M  4-99      9   Ben Koenig             Schofield  WI              24   2:14:41.9      7:14.8  The Bike Hub/Specialized      
    9        8 M  4-99      6   Darrin Braun           Butler  WI                 27   2:16:42.3      9:15.2  Adventure 212/Specialized     
   10        1 M 35-44    100   Ray Nelson             Woodstock  IL              42   2:16:50.5      9:23.4  Treadhead Cycling             
   11        1 M 45-99     17   Jeff Melcher           West Bend  WI              45   2:17:27.3     10:00.2  Team Pedal Moraine            
   12        1 M 24-34     20   Tyler Jenema           Marquette  MI              26   2:17:29.5     10:02.4  KUHL/Rocky Mountain           
   13        2 M  4-23     18   Ben Senkerik           Wauwatosa  WI              19   2:21:12.1     13:45.0  Vision wheel & sprocket       
   14        2 M 24-34     45   Matt Gehling           Madison  WI                27   2:21:43.3     14:16.2  Team Wisconsin/KS Energy      
   15        9 M  4-99     62   Ronald Stawicki        Waukesha  WI               34   2:22:00.2     14:33.1  Polska                        
   16        2 M 35-44     72   Maciej Nowak           Waukesha  WI               35   2:22:00.6     14:33.5  Team Polska                   
   17        3 M 24-34     22   Tim Racette            Antioch  IL                25   2:22:19.4     14:52.2  KS Energy Services/Team Wiscon
   18        3 M 35-44     60   Gabriel Ion            Spring Grove  IL           39   2:22:37.5     15:10.3  Treadhead Cycling             
   19        4 M 24-34     61   Ted Hanes              Fond Du Lac  WI            31   2:23:02.0     15:34.9  Fond du Lac Cyclery           
   20        3 M  4-23    221   Kyle Sarasin           Marquette  MI              23   2:23:02.2     15:35.0  penpharm.com                  
   21        2 M 45-99     23   John Shull             Libertyville  IL           50   2:23:30.4     16:03.2  EXPO                          
   22        4 M 35-44    228   Adam Swank             Duluth  MN                 37   2:23:30.8     16:03.7                                                              
   23        3 M 45-99     99   Jw Miller              Madison  WI                47   2:23:31.2     16:04.1                                                              
   24        5 M 24-34    223   Colby Lash             Marquette  MI              34   2:23:31.5     16:04.3  Chocolay Ace/KMK Cycling      
   25        5 M 35-44     16   Vincent Steger         Mc Farland  WI             35   2:23:33.5     16:06.3  Erik's Bikes & Boards         
   26        6 M 24-34     73   Scott Vogelmann        Madison  WI                33   2:24:38.2     17:11.0  Trek Midwest                  
   27        6 M 35-44     78   Joel Hynes             Wausau  WI                 38   2:24:55.5     17:28.4                                                              
   28        7 M 24-34     68   Travis Braun           Madison  WI                27   2:26:30.4     19:03.3  MAGNUS                        
   29        7 M 35-44     48   Bill Nigh              West Bend  WI              43   2:26:35.1     19:08.0  Team Pedal Moraine            
   30        8 M 24-34     77   Carlos Haeckel         Waukesha  WI               29   2:26:59.6     19:32.5  Alterra Coffee/W85            
   31        4 M  4-23    222   David Flaten           Eau Claire  WI             20   2:27:01.4     19:34.3  Eau Claire Bike and Sport     
   32        9 M 24-34     53   Scott Neperud          Madison  WI                27   2:27:52.4     20:25.2  Magnus                        
   33        5 M  4-23     34   Myles Beach            Larsen  WI                 18   2:27:52.6     20:25.4  Adventure 212/Specialized     
   34       10 M 24-34     95   David Bender           Belvidere  IL              32   2:28:06.4     20:39.3  JVC/Michaels Cycle's          
   35        4 M 45-99     43   John Wypiszinski       Kaukauna  WI               46   2:28:37.6     21:10.5  Titletown Flyers              
   36       11 M 24-34     21   Nicholas Holzem        Weston  WI                 30   2:29:46.2     22:19.0  Sprocketz                     
   37       12 M 24-34    220   Michael Wenzel         Edgar  WI                  25   2:30:19.9     22:52.8  KS Energy Services/Team Wiscon
   38        5 M 45-99     11   John Lirette           Menomonee Falls  WI        46   2:31:39.0     24:11.9  Unattached                    
   39        8 M 35-44     66   Tyson Schwiesow        Green Bay  WI              41   2:31:49.1     24:21.9  Bikehub Specialized           
   40        9 M 35-44     39   Kurt Schwiesow         Green Bay  WI              38   2:31:57.0     24:29.8  Tower Clock Eye Center        
   41        6 M 45-99     74   David Haase            Fond Du Lac  WI            45   2:33:00.7     25:33.6  Attitude Sports               
   42       13 M 24-34     75   Ken Statz              Wisconsin Rapids  WI       29   2:33:00.9     25:33.8  Element Mobile                
   43        7 M 45-99     80   Tim Jennings           Wisconsin Rapids  WI       45   2:33:16.3     25:49.2  Element Mobile/Brings         
   44       10 M 35-44     76   Bryan Frazier          Cottage Grove  WI          36   2:33:34.8     26:07.6  Baraboo Sharks                
   45       11 M 35-44     14   Karl Tillman           La Crosse  WI              38   2:34:28.5     27:01.4  Team 360 / LAX Velo           
   46        6 M  4-23     47   Michael Dutczak        Crete  IL                  19   2:34:38.5     27:11.4  South Chicago Wheelman        
   47        8 M 45-99     15   Jim Peterson           Edgerton  WI               54   2:36:47.5     29:20.3  Michaels/JVC                  
   48       12 M 35-44     51   Steve Schafer          Barrington  IL             42   2:39:13.9     31:46.8                                                              
   49        7 M  4-23     69   Kyle Warras            Waukesha  WI               19   2:40:46.5     33:19.4  Expo Racing                   
   50       14 M 24-34    225   Michael Anderson       Appleton  WI               26   2:41:13.5     33:46.4  Schwag                        
   51       15 M 24-34    224   Justin Lund            Tomahawk  WI               31   2:47:10.2     39:43.1  BPTC/Twin Six                 
   52       16 M 24-34     33   Jesse Shoemaker        De Pere  WI                32   2:52:42.3     45:15.1  The Bike Hub/Specialized Cycli
   53       17 M 24-34     70   Ryan Baumann           Green Bay  WI              25   2:56:48.1     49:20.9  Titletown Flyers              
   54        8 M  4-23     40   Cameron Schave         Fond Du Lac  WI            19   2:57:52.2     50:25.0  Eriksen cycles                
   55        9 M 45-99     71   Jeff Sympson           Rockford  IL               50   2:57:58.0     50:30.8  Big Ring Flyers               
  DNF          M 24-34    227   Nikolai Anikin         Duluth  MN                 32                                                                           
   NR          M 24-34     32   Luke Batchelor-Clark   Madison  WI                33               Magnus                        
  DNF          M 35-44     26   Mark Cole              Stevens Point  WI          44               Adventure 212/Specialized     
   NR          M 35-44     50   Jerrod Collier         Lindenhurst  IL            43               Muddy Cup                     
   NR          M 24-34     46   Jason Gosse            Eau Claire  WI             33               Team WORS                     
  DNF          M 35-44     54   Dan Holsen             Manitowoc  WI              42               Heavy Pedal Velo Club         
   NR          M 24-34     67   Michael Humpal         Libertyville  IL           30               Specialized                   
  DNF          M  4-23     19   Travis Johnson         Two Rivers  WI             19               Heavy Pedal Velo Club         
  DNF          M  4-99      4   Mike Phillips          Chicago  IL                35               Adventure 212/Specialized     

*Overall place among gender only